play_arrow Video Highlights

crop_original Latest photo galleries

play_arrow Video Highlights

rss_feed Latest News

2019 Football All Conference Award Winners

Congratulations to the following football players for winning all conference recognition: Defensive Player of the Year: LB Senior Channing Purnell All Conference (Offense) 1st Team RB  Sophomore Armon Hill 1st Team WR  Senior Jai-lin Cunningham Honorable Mention RB Junior Juan Roby Honorable Mention  WR  Senior Isaiah Whilhite Honorable Mention OL  Sophomore DeMarco Moore Honorable Mention

Winter Sports Pictures Thursday 11/21/19

Winter Sports will take pictures on Thursday 11/21/19. The schedule will be as follows: Girls Swim @ 3:15 pm in the Pool Area JV Girls Basketball @ 3:30 pm in the GYM Varsity Girls Basketball @ 3:45 pm in the GYM Fr. Boys Basketball @ 4:00 pm in the GYM JV Boys Basketball @ 4:30 pm in the GYM Varsity

2019 Volleyball All-Conference Award Winners

Congrats to the following volleyball players for earning Suburban Conference Blue Division awards: Jazmyn Rozelle – Conference MVP Tay’Ahna Watkins – 1st Team All-Conference Jordan Greer – 2nd Team All-Conference Congratulations also to Coach Singleton for winning Co-Coach of the Year and to the entire team for being Suburban Conference Blue Division Co-Champions!

2019 Soccer All-Conference Award Winners

Congrats to the following soccer players for earning Suburban Conference Blue Division  awards: Ettien Rodgers – 1st Team All Conference Midfielder Darin Breeland – 2nd Team All Conference Defender Nick Williams – 2nd Team All Conference Forward Philip Lawal – Sportsmanship Award

Football Advances to District Semi-Finals

The Spartans controlled much of the game’s action Saturday, in a 34-6 defeat of Gateway Stem at Gorzynski Field.  With the win, East advances to play McCluer on Sat. Nov. 9th at 1pm, at McCluer. This is a rematch of a game played in October that saw McCluer down the Spartans 34-22.

Boys’ Swim Finishes 4th at Conference Meet

Congrats to Boys’ Swim on a 4th place finish at the conference meet that took place on 10/29-30 at the University City High School Natatorium.  The following East athletes placed in their respective races: 200 YD Medley   East 2nd place Eric Mitchell Nigel Todd Joseph Moll Donte Brewer 50 Free Joseph Moll 2nd place 100